Ankara'da Arsa Yatırımı Hakkında Her Şey

Ankara'da Arsa Yatırımı Hakkında Her Şey

  22-05-2020

Ankara’nın Coğrafi Özellikleri 

Ankara, ovalık alan üzerine kurulmuştur. Ankara’nın komşu illeri ise: doğuda Kırıkkale, kuzeydoğuda Çankırı, kuzeybatıda Bolu, batıda Eskişehir, güneyde Konya, güneydoğuda ise Kırşehir ve Aksaray ile komşudur. Kızılırmak ve Sakarya Nehirleri, Ankara’yı sulayan su kaynaklarıdır. Sakarya Nehri’nin bir kolu Ankara’nın merkezinden geçer. Bu çay adını şehirden almıştır ve Ankara Çay’ı olarak isimlendirilmiştir. Ankara’nın yüzölçümü 26.896 km²’dir. Ankara’nın yüzölçümünün %50'sini tarım alanları, %28'ini ormanlık ve fundalık alanlar, %12'sini çayır ve meralar, %10'unu ise tarım dışı arazilerden oluşmaktadır. Ankara’nın 14 doğal gölü, 136 sulama göleti ve 11 adet barajı bulunur. Ankara’nın güney ve orta bölgelerinde karasal iklimin belirgin özellikleri görülür. Bu bölgelerde kışlar soğuk ve karlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Bu bölgelerde gece ve gündüz sıcaklıkları arasında çok fazla sıcaklık farkı vardır. Bu sıcaklık farkı sadece gece ile gündüz arasında değil, yaz ve kış ayları arasında da keskin sıcaklık farkları bulunmaktadır. Ankara’nın kuzeyinde ise Karadeniz ikliminin ılıman ve yağışlı özellikleri görülebilir. Ankara’da en sıcak aylar: Temmuz ve Ağustos, en soğuk ay ise Ocak ayıdır. Ankara’da en çok aralık ayında yağış görülür. Ankara’nın yıllık ortalama toplam yağışı ise 415mm’dir. Yaz aylarında ise yağışların miktarı azalır. En az yağış aldığı aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. 

Ankara’nın Demografik Özellikleri 

Ankara’da Kilometrekareye düşen insan sayısı 222 olmakla birlikte Ankara’nın nüfus yoğunluğu 222/km2’dir. Ankara, 2019 yılı verilerine göre 5.639.076’lik bir nüfusa sahiptir. Nüfusun 2.793.850’lik kısmını erkek bireyler oluşturmakta ve bu sayı ise toplam nüfusun %49,54’lÜk kısmına denk gelmektedir. Kadın bireylerin sayısı ise 2.845.226 olmakla birlikte toplam nüfusun %49,08’ini oluşturmaktadır. 

Ankara’da Arsa Yatırımı 

Ankara’nın sahip olduğu topraklar genellikle ovalıktır. Sahip olduğu nehirler ile su kaynaklarına ulaşım da kolay olacaktır. Bu özelliklerinden dolayı bölgenin %50’lik kısmında tarım alanları bulunmaktadır. Ankara’da arsa yatırımı yapmayı düşünen yatırımcılar kişisel ihtiyaç ve tercihleri doğrultusunda detaylı arama yapmalı ve Ankara’nın bu özelliklerini dikkate alarak yatırım yapmalı. Ankara, sahip olduğu nüfus sayısı ile Türkiye’nin en büyük ikinci şehri konumunda ve bu durum bazı yatırımcıları düşündürüyor. Sıklıkla ‘Acaba Ankara’da satılık arsa bulabilir miyim?’ sorusunu soruyorlar. Fakat Ankara, yatırım yapmak isteyen kişiler için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Düşünülenin aksine artan nüfus ve şehirleşmeden dolayı arsa yatırımı yapmak daha karlı bir eylemdir. Her şey tamam, fakat önemli bir konu daha var: hayallerinizdeki arsanın fiyatı elbette! Ankara arsa fiyatları coğrafi konumkullanım amacı, arsanın büyüklüğü gibi sebeplerden dolayı değişiklik gösterir. 

Yatırımcılar Tarafından En Çok Tercih Edilen Bölgeler

Yatırımcılar, ankara arsa nereden alınır sorusuna yanıt arıyor ve bunun için çeşitli kaynaklardan bilgi topluyorlar. Yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ve merak eden kişiler için en çok tercih edilen bölgeleri sizler için araştırdık. Gölbaşı, Kazan,Sincan, Yenikent, Pursaklar, Çankaya gibi bölgeler, arsa yatırımı yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İlk olarak gölbaşını ele alalım. Gölbaşı, yaklaşık 134.000 kişiden ulaşan Ankara’nın bir ilçesidir. Gölbaşı, şehirden birazda olsa uzaklaşmak, göl kenarında piknik yapmak, oturmak isteyen kişiler için idealdir. Gölbaşı’na bağlı bir mahallelerden biri İncek’tir. Ankara satılık arsa İncek’te arayan bireyler, bu bölgede yatırım yaparsa onlar için karlı olabilir. Gölbaşında iki adet göl bulunur bunlar: Eymir ve Morgan gölüdür. Ankara satılık arsa gölbaşı arayan kişiler bu bilgileri göz önünde bulundurabilir. Sırada şehrin merkezi Çankaya var. Çankaya, Ankara’nın kültür ve finans merkezi olarak bilinir ve bütün devlet yapıları bu ilçede bulunmaktadır. Yatırım uzmanları, Ankara satılık arsa Çankaya yatırımının büyük karlar getirebileceği belirtiliyor. Uzun adı kahraman kazan olan, Ankara’nın merkezine 47’km uzaklıkta olan bir ilçedir Kazan. Kazan’da sanayi oldukça gelişmiştir. Çelik kontrüksiyon, makina montaj ve imalatı, petrol ürünleri, zirai ilaç, gıda, inşaat, yem ürünleri, kimya ve nakliyat dalları başta olmak üzere mal ve hizmet üretimi yapılmaktadır. Burada 750’ye yakın fabrika bulunmaktadır. Ankara satılık arsa Kazan yatırımı, yatırımcısına büyük karlar kazandırabilir. Gelelim Sincana, Organize Sanayi Bölgesi Sincan’da bulunmaktadır. Bu durum Sincan’ın değerini arttırmaya devam ediyor. Ankara satılık arsa sincan’da yatırım yapmak doğru bir tercih olabilir. Peki ya Sincan’ın mahallesi Yenikent? Ulaşımın en işlek olduğu bir konumda bulunuyor. Asaş fabrikasının burada bulunması gibi özellikler, Ankara satılık arsa Yenikent yatırımı yapmayı düşündüren sebepler olarak karşımıza çıkıyor. Sırada gelişime açık, büyüyen bir ilçe: Pursaklar. Esenboğa Havalimanı’na giden yolun bir kısmı buradan geçiyor. Hava Alanı Metro Projesi’nin bazı duraklarının Pursaklar’da olacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Pursaklar, bu sebeplerden dolayı değerli bir bölge olarak görülüyor. Ankara satılık arsa Pursaklar yatırımı için Hava Alanı Metro Projesi başlamadan önce yapılırsa daha karlı olabilir.

Ankara Şehir İçİ Ulaşım

Ankara’da otobüs, en yaygın ve gelişmiş ulaşım ağıdır. Bir diğer seçenek ise hafif raylı ulaşım ağı olan Ankaraydır. Ankarayın güzergahı, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (Aşti) ile Dikimevi semtleri arasındadır. Minibüs ve metro ulaşım için diğer seçenekler olacaktır.

Ankara Şehirlerarası Ulaşım 

Esenboğa Havalimanı ve Ankara Şehirlerarası Otobüs terminali Ankara’ya şehirlerarası ulaşımı sağlamaktadır.