Arsa Fiyatları Neden Artışta?

Arsa Fiyatları Neden Artışta?

  23-03-2021

Ülke genelinde artan gayrimenkul yatırımları, projeler, turizm değeri artan bölgeler ve pandeminin 2021 yılında hakim olacağı düşünceleri arsa ve arazi alım-satım işlemlerindeki yoğunluğu arttırdı. Yatırımlarını arsaya yaptırmak isteyen vatandaşların taleplerinden sonra arsa satışlarında %20 artış gözlemlendi. Özellikle belli şehirlerde yoğunlaşan yatırımlar bu bölgelerde rekabete ve fiyatlardaki ani değişimlere sebep oldu.

2020 yılında en çok arsa satışı gerçekleştirilen iller:

•   İstanbul

•   Ankara

•   İzmir

•   Antalya

•   Konya

•   Gaziantep

•   Adana

•   Kocaeli

•   Bursa

•   Tekirdağ

Pandemi Arsa Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?

Korona virüs salgını hayatlarımızda birçok değişikliğe sebep oldu. Pandemiyle birlikte değişen hayat tarzımız alışkanlıklarımıza, günlük aktivitelerimize, hatta yatırım tercihlerimize de etki etti. İzolasyon ve sosyal mesafenin önem kazanmasıyla birlikte büyük şehirlerde yaşam git gide zorlaşır hale geldi. Kalabalık alanlarda bulaş hızı artan Covid-19 salgınıyla mücadele eden vatandaşlar, yatırım tercihlerinde yönünü kırsal bölgelere çevirdi. Doğal yaşamın hakim olduğu, rahatça gezilebilecek kırsal alanların yer aldığı, izole bir ev ve bahçe yetiştiriciliği sunacak yatırım tercihlerine artan ilgi; satılık arsa, satılık arazi ve satılık tarladaki fiyatlarda artışa ve rekabete yol açtı.

Talep doğrultusunda artışa geçen arsa fiyatları gayrimenkul sektörünü de canlandırdı. Arsa fiyatlarındaki artışa rağmen canlılığını sürdüren arsa yatırımlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eskişehir Emlak Komisyoncular Odası Başkanı Gazi Çelik, bahçe, arsa ve tarların fiyatlarının arttığını söyledi. Çelik, "Korona virüs salgını maalesef ülkemizi de etkiledi. Gayrimenkule yatırım yapacak insanların istekleri bu doğrultuda değişti. Eskiden daire isteyen vatandaşların son zamanda dairelerde oturmak istemedikleri konusunda bir durum oluştu. Meslektaşlarıma ve bize müşterilerimizden gelen telefonlardan anlıyoruz ki, artık insanlar hava alacakları bağ, bahçe gibi yerleri tercih ediyorlar. Bağ ve bahçelere olan istek arttı. Arz ve talep arasındaki denge bozulduğundan dolayı arsalarda, arazilerde ve tarlalarda yüzde 20 civarında fiyatlar arttı. Bahçe gibi yatırım yapılacak arsaların fiyatları değişti" diye konuştu.

Satılık Arsa ve Satılık Araziler Turizm Yatırımcılarının Gözdesi!

Tatil alışkanlıklarımızda da kendini belli eden pandemi etkisi, vatandaşları izole yerlerde tatil yapma isteğine, yatırım tercihlerini de bu yönde şekillendirmeye itiyor. Özellikle Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde artış gösteren arsa fiyatları ve arsa satışları da bunu doğrular nitelikte. Pandemi dolayısıyla değer kazanan piyasada en dikkat çeken iller Çanakkale ve İzmir oldu. Bu bölgelerde artan talep, arsa fiyatlarının yükselmesine neden oldu. En dikkat çeken ilçeler arasında Didim, Çeşme ve Kuşadası yer alıyor.

Kanal İstanbul Projesi Arsa Satışlarını Canlandırıyor!

Ülke gündeminde olan ve büyük bir proje olan Kanal İstanbul projesi, yatırım yapmak isteyenlerin dikkat ettiği önemli bir unsur haline geldi. Proje çevresinde bulunan arsaların fiyatlarındaki hareketlilik arsa alım satım piyasasını etkiliyor. Özellikle Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı arasında bulunan arsalar değerlenen yatırım bölgeleri arasında yer alıyor. Projenin ilk duyurulmasının ardından artan arsa fiyatları bir süre sonra düşüşe geçmişti. Ancak Kanal İstanbul projesinin tekrar gündeme gelmesiyle birlikte artan arsa fiyatları yatırımcıların yüzünü güldürüyor. Bu proje, arsa yatırımı yapmak isteyenler için önemli bir fırsat olabilir.

arsaciyiz.com üzerinden dilediğiniz bölgede yatırım değeri artan arsalara ulaşabilir; satılık arsa, satılık tarla ve satılık arazi fiyatlarına göz atabilirsiniz. İlanlar arasında fiyat karşılaştırması yaparak hangi bölgelere arsa yatırımı yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Günden güne artan ilan sayısı ve kullanıcı sayısıyla arsa piyasasında varlığını belli eden, arsa alım-satım işlemlerinde alıcı ve satıcıyı buluşturan Türkiye’nin ilk arsa platformu arsaciyiz.com’da yüzlerce arsaya ulaşabilirsiniz.