Arsa Satın Alırken Dikkat Edeceğiniz İpuçları

Arsa Satın Alırken Dikkat Edeceğiniz İpuçları

  01-04-2021

Arsa Satın Almakla Mı İlgileniyorsunuz?

İlk kez arsa satın almak üzereyseniz, sizi nelerin beklendiğinden veya tam olarak nereden başlamanız gerektiğinden emin olamayabilirsiniz. Arsa satın almak gayrimenkul satın almak gibi değildir. Arsa alımında dikkatle üzerinde durulması gereken bazı önemli noktalar vardır. Süreci mümkün olduğunca kolay ve stressiz hale getirmeye yardımcı olmak için arsa satın alırken size sunduğumuz ipuçlarından faydalanabilirsiniz.


Konum Anahtardır

Bir ev satın alırken konumun en önemli niteliklerden biri olduğunu zaten biliyorsunuz. Tıpkı ev alımında olduğu gibi arsa satın alırken de konum dikkate alınması gereken en önemli unsur. Arsanızın gelişim potansiyelini de takip etmek ise bütün bu kriterler arasında en çok göze batan nokta diyebiliriz. Özellikle satın alacağınız arsanın denize ve önemli konumlara ne kadar yakın olduğu yatırım değerini belirleyecek bir kriterdir. Bu analiz ve konum araştırması sonrası kendinize uygun arsayı bulabilir ve yatırımlarınıza başlayabilirsiniz.

•   Yol ile arsa arasındaki mesafe,

•   Şehir ve ilçe merkezine yakınlık,

•   Demiryolu ve havaalanına olan uzaklık,

•   Enerji hatlarına mesafe ve yüksek gerilim hattı yakınlığı (arsanın tel altında olup olmadığı),

•   Akarsu, havza ve sulama alanlarına yakınlığı,

•   Orman, ağaçlandırma ve koruma alanlarına yakınlığı,

•   Askeri bölgelere olan mesafesi,

•   Turizm bölgelerine olan mesafesi

•   Organize sanayi bölgelerine yakınlığı

analizlerinizde dikkat etmeniz gereken önemli kriterler arasında yer alır.


Su, Kanalizasyon ve Drenaj Tesislerini Dikkate Alın

Arsa satın alınırken toprak ve su drenajı çok önemlidir. Satılık bir mülk üzerinde güzel bir dere olabilir; ancak bu suyu kullanma hakkına sahip misiniz? Mülkünüze bir septik tank yerleştirmek yasal olarak izinli midir? Ayrıca, kanalizasyon izni almanızı engelleyebilecek herhangi bir drenaj sorununu kontrol etmek faydalı olacaktır.


Olası Hukuki Sorunlara Karşı Önlem Alın

Arsanızda uygulamayı düşündüğünüz çözümlerinizi hukuki olarak araştırmayı ihmal etmeyin. Başka bir kişinin satın almayı düşündüğünüz arsa üzerinde sahip olabileceği haklar ve ayrıcalıklar nelerdir? Araştırın. İrtifaklar, telefon hatlarını kullanıp kullanamayacağınıza veya halka açık erişime izin verilip verilmeyeceğine dair bilgi toplayın. Ayrıca almayı düşündüğünüz arsayı mutlaka yerinde görün. Tapu kaydı üzerinde arsanın değerini düşürecek veya kısıtlayacak bir ipotek veya haciz olma ihtimalini daima göz önünde bulundurarak incelemelerde bulunun. Satıcının size aktardığı bilgiler ile tapuda yer alan bilgilerin örtüşüp örtüşmediğini karşılaştırarak yatırımınızı güvence altına alın.


Satın Almayı Düşündüğünüz Arsayı İyi Tanıtın

Arsanızda halihazırda şebeke hatları var mı? Telefon, gaz ve kablo hatları gibi diğer hizmetler arsanız söz konusu olduğunda ne kadar ulaşılabilir durumdalar? Muhtemelen arsanız elektriğe sahipse, diğer hizmetlerden de faydalanabilir konumdadır. Bunların yanı sıra arsanızın yapılaşma engeli olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekir. Heyelan bölgesi olup olmadığı, ya da yüksel gerilim hattından geçip geçmediği arsa yatırımlarında dikkat edilmesi gereken noktalardır.


Profesyonel ve Ücretsiz Arsaciyiz.com Üyeliği

Emlak ve arsa satışları arasındaki strateji farkı ve arsa sahiplerinin satışlardaki zorlu sürecini hafifletmek adına arsaciyiz.com yalnızca arsa alım-satımına yönelen bir arsa platformu olarak emlak ilanları arasında kaybolmanızı engeller. Arsa ilanlarınızı arsa arayan ve arsa satışı yapan doğru alıcılarla buluşturarak hedefinize çok daha hızlı ilerlemenizi sağlar.

Kurumsal ve bireysel üyelikler bünyesinde yer alan vitrin ve ana sayfa öne çıkarma paketi gibi özellikleriyle arsa ilanları arasında yalnızca sizin arsanızı görünür kılmayı bile sağlayabilir! Arsa piyasasının dinamiğine uygun, arsa ofislerini her koşulda destekleyen bir platform olmaktan gurur duyuyor, sizleri de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz!

Türkiye’nin ilk arsa portalı arsaciyiz.com’dan faydalanmaya şimdi başlayın. Hızlı çözümlerimizle arsa alım-satımında başarıya ulaşın. Ücretsiz üye olmak için tıklayın.