ARSA YATIRIMI HANGİ BÖLGELERE YAPILMALIDIR?

ARSA YATIRIMI HANGİ BÖLGELERE YAPILMALIDIR?

  01-03-2021

Yatırım amaçlı arsa alım satımı, pandemi başlangıcı ve yeni mutasyon haberleri sonrasında insanların güvenilir bir yatırım kaynağı aramasıyla birlikte büyük önem kazandı. Kalabalıktan uzak olma isteği birçok kişinin yatırım tercihlerinde değişikliğe sebep oldu ve insanlar daha kırsal bölgeleri tercih etmeye başladılar. Müstakil ev yaptırmak isteyenlerin sayısındaki artışla beraber arsa sektöründeki canlılık da günden güne artar hale geldi. Bütün bunların etkisiyle; hangi bölgede arsa alınmalı, arsa hangi özelliklere sahip olmalı, arsa alıp satarken dikkat edilmesi gerekenler gibi sorular da sıkça sorulmaya başladı. 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı’nın istatistiklerine göre 2020 yılında arsa satışları %20’lik bir artış gösterdi. En fazla arsa yatırımı yapılan bölgeler arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Gaziantep, Adana, Kocaeli, Bursa ve Tekirdağ öne çıkan yatırım noktaları olarak gözlemlendi.


İSTANBUL’A YAKIN İLLERDE DEĞERLİ ARSALAR

İstanbul ulaşımı, sanayisi ve turizmi ile Türkiye’nin en önemli konumları arasındadır. Böylesine önemli bir konumun çevresindeki iller de İstanbul’a yakınlığı ile yatırım değeri açısından büyük önem taşıyor. Arsa ve tarla satışlarının en fazla arttığı ilk 20 ile bakıldığında birçoğunun yazlık ve kırsal bölgelerden oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu bölgeler arasında özellikle İstanbul’a yakın Kocaeli, Yalova, Sakarya, Tekirdağ, Bursa, Düzce, Çanakkale ve Bilecik şehirleri yer alıyor. 


ARSA YATIRIMI İÇİN DOĞRU ZAMAN NEDİR?

Uzmanlar arsa fiyatlarını dönemsel olarak ele alıyor. 2020 başlarında normal seviyede olan arsa fiyatları bahar aylarında başlayıp 10. aya kadar uzanan bir süreçte artış gösterdikten sonra piyasada çekilme olduğunu belirttiler. Bu duruma rağmen İstanbul, Ankara ve İzmir olarak üç büyük şehrin fiyatları büyük oranda yükselmiş durumda. Bundan sonraki dönemlerde ise TCMB'nin faiz politikasının piyasaya etki edeceği düşünülüyor. Sürpriz bir faiz indirimi ve kredi faiz oranlarının düşmesi durumunda piyasanın canlanması bekleniyor. 


ARSA YATIRIMI ÖNCESİ BU KRİTERLERE DİKKAT EDİN!

Şehirden kaçış isteğiyle artan ve kırsal bölgelere yoğunlaşan arsa yatırımları 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da varlığını sürdürüyor. Özellikle yaz dönemlerinde artış gösteren denize yakın arsalar, yoğun ilgi gören arsa yatırımları arasında dikkatleri üzerine toplamış durumda. Muğla, Aydın, İzmir gibi şehirler bu anlamda arsa yatırımcılarının gözde noktaları arasında yer alıyor. Bu anlamda arsa yatırımı yaparken denize yakın bölgelere de göz atmakta fayda var.

Arsa yatırımı yapmadan önce, arsanın önem ve değeri dikkatlice incelenmelidir. Sahip olduğu özellikler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bütün bunların yanı sıra arsa yatırımı öncesi bu soruları sormanızda fayda var:

Arsam denize veya önemli konumlara ne kadar yakın

Arsamın dere boşluğu var mı?

Arsamın tapusunda ipotek bulunuyor mu?

Arsam hisseli bir tapu mu?

Arsamın üzerinde haciz var mı?

Bulunduğunuz şehirde ve çevre illerde yatırım projeleri araştırılmalı ve uygun arsalar tespit edilmelidir. Örneğin, büyümekte olan şehirlerin büyüme gösteren bölgelerini, bu bölgelerdeki arsa piyasasını takip edin ve en uygun arsayı tespit edin. Doğru arsa seçimi ile yatırımınıza değer katın.ARSA SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Arsalar gelecekte değerlenme ihtimalinin yanı sıra değer kaybetmeye de yakın yatırımlardır. Bu sebeple arsa yatırımı öncesi dikkat etmeniz gereken hususlar, yatırımlarınızın değerini arttıracaktır. 

Özel sektör, bakanlıklar, belediye yatırım planları,

Yol ile arsa arasındaki mesafe,

Şehir ve ilçe merkezine yakınlık,

Demiryolu ve havaalanına olan uzaklık,

Enerji hatlarına mesafe ve yüksek gerilim hattı yakınlığı (arsanın tel altında olup olmadığı),

Akarsu, havza ve sulama alanlarına yakınlığı,

Orman, ağaçlandırma ve koruma alanlarına yakınlığı,

Askeri bölgelere olan mesafesi, 

Turizm bölgelerine olan mesafesi

Organize sanayi bölgelerine yakınlığı,

Deprem bölgesinde olup olmadığı gibi etmenler en çok dikkat edilmesi ve arsanızın değerini etkileyen değerlerdir.

arsaciyiz.com’da doğru arsa seçimleri ile yatırımlarınıza değer katın! Arsa piyasasının dinamiğine uygun web sitemizde sizler de aradığınız kriterlere uygun arsaları bulacaksınız. Türkiye’nin en büyük arsa portalı arsaciyiz.com’da yüzlerce satılık ilan arasında gezerek siz de yatırım değeri yüksek arsalar ile buluşun, kazanmaya başlayın!