Bir Arsayı Nasıl Başarıyla Satabilirsiniz?

Bir Arsayı Nasıl Başarıyla Satabilirsiniz?

  08-02-2021

Bir Arsayı Nasıl Başarıyla Satabilirsiniz?


Arsa Satmanın Ayrıntıları Hakkında

Arsanızı satmak mı istiyorsunuz? Arsa satmanın inceliklerini mi merak ediyorsunuz? Arsa satış sitelerinde geziyor ve arsa ilanlarınızı görünür kılmaya çalışıyor olabilirsiniz. Değişen emlak piyasasında arsanızı satmak bir hayli zor olabilir. Bu yazıda, arsa sahipleri ve emlakçılar için arsalarını satmanın ve boş konut alanıyla ilgili stratejinin bir ev satmaktan neden farklı olması gerektiği konusunda bilgiler sunuyoruz.


Arsa Piyasası ve Farklılıkları

Birçok kişi, pazardaki arsa alım-satım dinamiklerinin mevcut emlak piyasasıyla aynı olmasını bekler. Ancak, bu iki alanın birbirinden farklı kuralları vardır. Arsa alım-satım işlemlerindeki farklılıkların gayrimenkul sektöründen ayrı tutulması gerekir. Öncelikle arsa piyasasıyla mevcut konut piyasası arasındaki bu farklılıkları anlayarak arsanızı satmaya daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Arsalar Farklı Satış Tekniklerine İhtiyaç Duyar

Bir evin mutfağı, banyosu, salonu gibi yaşam alanlarıyla fotojenik olabilecek birçok noktası vardır. Alıcılar, bir evi yalnızca bu sebeple beğenip almaya ikna olabilirler çünkü gayrimenkulde ilk izlenimler kalıcıdır. Bu sebeple arsanızın sunumu potansiyel alıcılar için çok önemlidir. Bazı satıcılar, arsayı güzel göstermek için fotoğraflanacak araziye kır çiçekleri dikerler. Tıpkı ev satışında olduğu gibi arsanızı da görsel olarak iyileştirmek mümkün. Ayrıca arsa sınırlarını, bulunduğu bölgeyi ve koşullarını arsa alıcılarına tanıtmak satışlarınızda oldukça etkili olacaktır. Bu kriterlerle arsa satışlarınızı arttırabilir ve ilanlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Arsa Piyasası Daha Az Aktiftir

Ev alım-satımında piyasa, arsa alım-satım piyasasına göre hemen hemen her zaman daha canlıdır. Arsa arayanlar, ev satın almak isteyenlere göre daha az sayıdadır. Bu sebeplerle bir arsayı satmak, bir evi satmaya göre daha uzun zaman gerektirebilir. Arsa satış siteleri üzerinden ilan eklemek ise bu süreyi kısaltmaktadır. Türkiye’nin ilk ve en büyük arsa portalı arsaciyiz.com’a üye olarak bu gibi sorunları kolaylıkla çözüme ulaştırır, profesyonel çözümlerimizden faydalanabilir ve arsa satış işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.


Ne Yapmanız Gerekiyor?


Arsa Satımını Hızlandıran Adımlar

Arsa satarken birçok farklılığın olduğuna dikkat çektik, ancak arsa satmanın ev satmaya benzeyen noktaları da yok değil. Stratejinizi oluşturun ve satışa odaklanın. Arsa satmak artık çok kolay olacak!

Alıcınızın Kim Olacağını Belirleyin ve Analiz Edin

Bir evi satarken, hedef pazarınızın tipik olarak belirli bir fiyat aralığında yer aldığını bilirsiniz. Aynı şekilde, arsaları satarken de muhtemel alıcılarınızın kim olduğunu değerlendirmelisiniz. arsaciyiz.com üzerinden, arsanızın çevresinde var olan arsa ilanlarını inceleyebilir, hedef kitle tespitinde fikir edinebilirsiniz.

Alıcı profiliniz, sattığınız mülk türü, arsanın geliştirilmiş olup olmadığı, yeri ve pazar koşulları gibi kriterlere bağlı olarak değişebilir. Alıcınız bir sonraki proje için arazi arayan bir inşaat firması mı olacak? Yoksa tamamen farklı birisi mi?

Muhtemel alıcılarınızı tanımladıktan sonra, satış odaklı söyleminizi arsanız hakkında alıcılarınızın bilmeleri gerekenleri belirtmek üzere odaklayın. Okullar, alışveriş merkezleri ve yakınlardaki diğer olanaklar hakkında bilgi sahibi olun. Geliştirilebilir araziler için imar bilgisi, su-kanalizasyon hizmetlerinin yeri ve kapasitesi hakkında yerel yetkililerden bilgiler edinin. Parsel sorgulama yaparak müşterinize detaylı veriler de sunabilirsiniz. Her arsa farklıdır, bu nedenle durumunuza ve hedeflediğiniz alıcılara göre bilgilerinizi özelleştirin. arsaciyiz.com'da arsanızın bilgilerini kolaylıkla özelleştirebilir, alıcı kitlenize hızlı ulaşım sağlayabilirsiniz.

Satış Fiyatınızı Dikkatli Seçin

Fiyatlandırma, potansiyel alıcıları çekme konusundaki başarınızı belirleyebilir. Bu sebeple satmakta olduğunuz arsayı çok yüksek fiyatlandırmak hatalı bir tutum olacaktır. Yanlış fiyat hem potansiyel alıcılarınızı arsanız hakkında bilgi edinmekten alıkoyacak hem de satışınızın daha uzun sürede gerçekleşmesine sebep olacaktır. Bu sebeple arsanızın satış değerini özenle belirlemeli, bölgede yer alan benzer arsaların fiyatlarıyla kıyaslayabilirsiniz. Arsa özellikleri ve konumu gibi veriler fiyat belirlemenizde etkili olacaktır.


Profesyonel ve Ücretsiz arsaciyiz.com Üyeliği

Emlak ve arsa satışları arasındaki strateji farkı ve arsa sahiplerinin satışlardaki zorlu sürecini hafifletmek adına arsaciyiz.com yalnızca arsa alım-satımına yönelen bir arsa platformu olarak emlak ilanları arasında kaybolmanızı engeller. Arsa ilanlarınızı arsa arayan ve arsa satışı yapan doğru alıcılarla buluşturarak hedefinize çok daha hızlı ilerlemenizi sağlar.

Kurumsal ve bireysel üyelikler bünyesinde yer alan vitrin ve ana sayfa öne çıkarma paketi gibi özellikleriyle arsa ilanları arasında yalnızca sizin arsanızı görünür kılmayı bile sağlayabilir! Arsa piyasasının dinamiğine uygun, arsa ofislerini her koşulda destekleyen bir platform olmaktan gurur duyuyor, sizleri de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz!

Türkiye’nin ilk ve en büyük arsa portalı arsaciyiz.com’dan faydalanmaya şimdi başlayın. Hızlı çözümlerimizle arsa alım-satımında başarıya ulaşın. Ücretsiz üye olmak için tıklayın: arsaciyiz.com