Kuşadası Hakkında Her Şey & Kuşadası Arsalar

Kuşadası Hakkında Her Şey & Kuşadası Arsalar

  12-05-2020

Kuşadası’nın Coğrafi Özellikleri 

Kuşadası, Türkiye’nin batı bölgesinde bulunmaktadır. Bulunduğu körfez Kuşadası körfezidir. Kuzey komşuları Selçuk ve Pamucak’tır. Kuşadası; Güney’inde Dilek yarımadası, doğusunda Bülbül Dağı ve Batısında ise Ege Denizi’yle çevrilidir. Türkiye’nin turistik rotaları üzerinde yer alması, Kuşadası’nda turizmin gelişmesine yardımcı olmuştur. Kuşadası, 37 derece 51 dakika Kuzey enlemi ile 11 dakika Doğu Boylamı arasında yer almaktadır. Dağlık bölge oluşumun az olması, hava akımının kara içlerine kadar ulaşmasını sağlar. Kışın yüksek atmosfer basıncı, yazın ise düşük atmosfer basıncı görülmektedir. Kuşadası’nın 10 aylık ortalama hava sıcaklığı 10 derece sıcaklığın altına düşmemektedir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 16 derecedir. En yükse derece 25,1 derece olarak temmuz ayında, en düşük sıcaklık ise 9,0 derece ile ocak ayında gözlemlenmiştir. Bölgedeki yağış rejimi düzensizdir. Kuşadası, ortalama 75 gün yağış almaktadır. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 642 mm’dir.

Kuşadası’nın Demografik Özellikleri 

Kuşadası’nda Kilometrekareye düşen insan sayısı 76 olmakla birlikte Kuşadası’nın nüfus yoğunluğu 76/km2’dir. Kuşadası, 2019 yılı verilerine göre 1.110.972’lik bir nüfusa sahiptir. Nüfusun 552.626’lık kısmını erkek bireyler oluşturmakta ve bu sayı ise toplam nüfusun %49,74’lük kısmına denk gelmektedir. Kadın bireylerin sayısı ise 558.346olmakla birlikte toplam nüfusun %50,26’sını oluşturmaktadır. 

Kuşadası’nda Arsa Yatırımı 

Kuşadası, yatırım yapmak isteyen kişiler için çeşitli fırsatlar sunuyor. Son yıllarda ideal gayrimenkul yatırım bölgesi haline gelmesi, yatırımcıların yoğun olarak Kuşadası’nı tercih ettiğini gösteriyor. Kuşadası satılık arsalar, ev ve diğer gayrimenkul yatırımlarına göre daha fazla kar getirebiliyor. Kuşadası satılık arsa ilanları yatırımcıları heyecanlandırabilir. Neden mi? Çünkü fiyatlar yatırımcıların bütçesine daha uygun olabilir. Kuşadası satılık arsa sahibinden ilanları da bulunmaktadır. Bir diğer konu ise arsa rayiç bedelleridir. Birçok yatırımcı rayiç bedelinin nasıl hesaplandığını merak ediyor ve hesaplamak istiyor. Kuşadası arsa Rayiç bedellerini hesaplamak için Kuşadası Belediyesi’nin sunmuş olduğu e-hizmet kullanılabilir. Arsaları sahibinden almak isteyen yatırımcılar, bu ilanları tercih etmelidir. Sitemizde bulunan kuşadası satılık arsa ilanlarını incelemek için tıklayınız

Yatırımcılar Tarafından En Çok Tercih Edilen Beldeler 

Güzelçamlı, Soğucak, Kirazlı, Yaylaköy gibi bölgeler arsa yatırımı yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Güzelçamlı, tarihin ilk çağlarından beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bıraktıkları eserler bugün hala Güzelçamlı’da korunmaktadır. Bunun yanı sıra Dilek Yarımadası Milli Parkı’na oldukça yakın bir mevkide bulunmaktadır. 1991 yılına kadar köy statüsünde kalan Güzelçamlı, 1992 yılında belde statüsüne geçirilmiştir. Bölgedeki tarihi miras, deniz ve uygun iklim gibi faktörler turizm sektörünün gelişmesine sebep olmuştur. Kuşadası güzelçamlık satılık arsalar yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Soğucak, köy statüsündedir ve kuruluşu Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Bu köyde genellikle buğday, pamuk, incir, zeytin ve fıstık çamı yetiştirilir. Kuşadası soğucak satılık arsa bulmak çok kolaydır. Çünkü köyde çok fazla satılık arsa bulunmaktadır. Kuşadası’nın merkezine 12km’lik uzaklıktadır. Bir diğer köy ise kirazlı. Kirazlı Kuşadası’nın merkezine 11km’lik uzaklıkta bulunmaktadır. Burada sıklıkla ekolojik tarım yapıldığı gözlemlenmektedir. Her yıl kiraz festivali düzenlenmekte, bu etkinli hem yerli hem yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Kuşadası kirazlı satılık arsaları yatırımcılar tarafından takip edilmekte, gelecekte değerlenecek olan bu arsalara yatırım yapmak istedikleri görülmektedir. Yaylaköy Kuşadası merkezine 12 km’lik uzaklıktadır. Bu köy Yörükler tarafından kurulmuştur. Denizden 150 km yüksektedir. Bölgenin yükseltisinin fazla olması isminin de şekillenmesine sebep olmuş ve Yaylaköy olarak adlandırılmıştır. Bölgeyi bilen uzmanlar tarafından köyde turizm ve arsa satışının önemli ticari faaliyetler olduğunu belirtmiştir. Kuşadası yaylaköy satılık arsaları yatırımcılar tarafından tercih edilebilecek diğer bir seçenek.

Kuşadası İçİ Ulaşım

Kuşadası’nda en çok minibüs ile ulaşım gerçekleşmektedir. 1-2-3-4-5-6-7-10 numaralı minibüs hatları bulunmaktadır. Davutlar & Güzelçamlı minibüsleri ise Şevki Hasırcı meydanındaki minibüs duraklarından kalkar ama birçok yerden yolcu toplar ve anayola çıkar. Kuşadası’nda yaşamakta olan kişiler genellikle motosiklet kullanmaktadır. 

Kuşadası Şehirlerarası Ulaşım 

Kuşadası’na gitmek isteye bireyler için şehirlerarası otobüs seferleri bulunmaktadır. Bir diğer tercih ise İzmir’de bulunan havalimanlarıdır. Adnan Menderes Havalimanı, ilçeye 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanı servisleri, Adnan Menderes Havalimanı’ndan Kuşadası’na gitmek isteyen kişiler için hizmet vermektedir. Özel ulaşım araçlarından faydalanmak isteyen kişiler için taksi ve araç kiralama seçenekleri bulunmaktadır.