Tarlaya Ev Yapma Şartları 2021

Tarlaya Ev Yapma Şartları 2021

  10-08-2021

Tarlaya ev yapmak özellikle pandeminin başlamasıyla birlikte çoğu kişinin aklında yer edinen bir soru oldu. Kalabalık şehirlerden ve apartmanlardan kaçarak doğaya ve denize yakın tarlalara ev yapma fikri insanları cezbediyor olsa da normal bir arsaya ev yapmaya nazaran tarlaya ev yapmak için farklı şartları sağlaması gerekiyor. Arsaciyiz.com olarak sizler için 2021 yılında tarlaya ev yapma şartlarını derleyerek kafanızdaki soru işaretlerini cevaplayacağız. 

İmarı olmayan toprak parçası olarak adlandırabileceğimiz tarla arazisi bağ, bahçe ya da zeytinlik olabilir. Adından da anlaşılacağı üzere bağ, bahçe ve zeytinlik gibi imarı olmayan arsalara yani tarlaya ev yapılabilir. Ancak tarlaya ev yapabilmek için belirli şartları sağlayarak özel amaçlı yapı inşa etmek mümkün. Köylerin yerleşik alanlarında imar gerektirmeyen, köy sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik konut ya da tesis olmayan yerler (manav, bakkal vs.) için yapı ruhsatına gerek olmasa da tarım ve hayvancılık için kullanılan tarla arazilerine herhangi bir yapının inşası için ruhsat almak zorunludur. Ülkemizde tarım ve hayvancılık işleyişinin aksamaması için tarlaya yapı inşası şartları koşulmuştur. Bunun nedeni, tarım ve hayvancılık yapılan arazilerin özel mülklerle dolmasından dolayı bu faaliyetlerin verimini kaybedecek olmasıdır. Bu yüzden belirli büyüklükte ve kriterlerde tarlaya özel mülk yapmak mümkündür. Bu kurallar ise İmar Kanunu gereğince yürütülmektedir. 

Tarlaya Ev Yapma Şartları Nelerdir?

Öncelikle bir tarlaya ev yapacağınızı düşünelim. Yapmak istediğiniz ev, arsanın tamamını %5ini geçmemelidir. Örneğin 2 bin metrekare bir tarlanın üzerin yapacağınız ev tarlanın %5i büyüklüğünde olabilir. Yani 2 bin metrekare bir tarlaya yapacağınız ev 100 metrekare olmalıdır. Fakat şunu unutmayın ki yapmış olduğunuz konut sadece oturum amaçlı olmalıdır. Her ne kadar yapacağınız ev tarlanın %5ini geçmeyecek olsa bile bu büyüklüğün bir sınırı vardır. Ev inşaatınız %5i geçmiyor olsa bile, yapacağınız evin 250 metrekareyi geçmemesi gerekiyor. 

Tarlanızın en az 5 bin metrekare olması gerekmektedir. Eski kanuna göre 5 bin metrekarenin altındaki tarlalara prefabrik ev yapılmasına izin vardı fakat 2021 yılında herhangi bir ev için tarlanızın en az 5 bin metrekare olması gerekmekte. 

Tarla ve ev büyüklüğü şartını sağladıktan sonra bir diğer şart ise arazinin bir yola cephesi olmalıdır. Arazinin en az bir tarafından yol geçmesi gerekiyor. Aynı zamanda arazinin yola cephesinin minimum 25 metre olması gerekiyor. Bir diğer şart ise tarlaya yapılacak her türlü evin parsel bitiminden beş, yoldan ise 10 metre uzakta olması gerekmektedir. Son olarak ise arsanın imar durumunun olumlu olması gerekmektedir. 

Bu şartları sağladıktan sonra tarlaya ev inşa edebilirsiniz. İnşa ettiğiniz ev maksimum iki katlı, 6,50 metre yüksekliğinde olmalıdır. Arsanın var olan eğiminden dolayı da maksimum 1 kat daha çıkabilirsiniz. Bundan daha fazla kat kaçak kat sayılmaktadır. 

Tüm bu şartları sağladıktan sonra bağ, bahçe ve zeytinlik gibi imarı olmayan toprak parçalarına ev yapabilirsiniz. 


Tarlaya Ev Yapmak İçin Nereden İzin Alınır?

Tarlaya ev yapmak için söz konusu tarlanın bulunduğu belediyeye gidilmelidir. Tarlanın tapusu dahil tarla ile alakalı tüm belgeleri temin edilir. İmar izni maliyeti için gereken bilgiler belediyeden alınmaktadır. Ayrıca arsanın belediye tarafından mutlaka sorgulanması gerekiyor. 


Tarlaya Bağ Evi Yapma Şartları Nelerdir? 

Tarla arazinize bağ evi yapmak için de belirli koşulları sağlamanız gerekmektedir. Bağ evi yaparken, yukarıda belirttiğimiz koşulları sağlamanızın yanında aynı zamanda ek olarak projelerin valilik onayını almanız ve bunu ilgili muhtarlığa bildirmeniz gerekmektedir. Yapacağınız bağ evinin, yaptığınız yerdeki yöresel doku ve mimari özelliklerine, fen, saat ve sağlık kurallarına uygun olması zorunludur. Bu yüzden bir mimar ve mühendisle çalışılması daha doğru olacaktır. Projelerin sorumluluğu ilgili mühendis ve mimarlara aittir. Ayrıca bağ evi gibi yapılar için ruhsat alınarak inşaat edilmelidir. Bağ evi yapmak için gerekli şartları sıralayacak olursak;

-İmar durumu olumlu olmalıdır. 

-Belediyeler tarafından verilen imar durumu ve imar izin maliyeti,

-Tarla alanının %5’i kadar, maksimum 250 metrekare olmalıdır. 

-Yolun ve parselin sınırlarına 5 metreden fazla yaklaşmamalıdır.

-Maksimum 2 kat, 6,50 metre yüksekliğinde olmalıdır. 

Tarlaya bağ evi yapabilmek için öncelikle tarlayı imara açık hale getirilmesi gerekmektedir. Tarlaya bağ evi yapabilmek için en az 1 adet oturma odası, yatak odası, mutfak, banyo ve tuvaletin bağ evinde olması gerekmekte. Bağ evinizde bu şartları sağladıktan sonra bu yapıyı oluşturmak için gerekli belgeleri belediyelere teslim etmelisiniz. Bu belgeler; 

-Arazinin tapusu,

-Arazinin yapısını değiştirdiğinize dair izin belgesi 

-Gayrimenkul yapımına uygun olduğuna dair belge (belediyeden alabilirsiniz)

-Arazi sahibinin kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı, ikametgâh)

-Kadastrodan alınmış koordinatlı plan örneği 


Tarlaya Prefabrik Ev Yapılır mı?

white wooden house between trees

Prefabrik evler günümüzde en çok tercih edilen evlerden olmuştur Duvar, kapı gibi ekipmanlarının fabrikasyon şeklinde üretilip evin yapılacağı beton üzerine oturtma prensibiyle yapılan prefabrik ev birçok açıdan kullanıcılara avantaj sağlamaktadır. İmalat sürelerinin kısa olması ve işçilik maliyetinin daha az olması, bu evlerin daha çok tercih edilmesinin başlıca iki özelliğidir. Teslim sürelerinin kısa olmasının yanı sıra deprem ve zemin kaymalarına karşı daha dayanıklıdır. Aynı zamanda ısı ve ses yalıtımları da diğer yapılara göre daha iyidir. Prefabrik evler çevre dostudur ve çevreyi kirletmeden kısa sürede rahatlıkla oluşturulur. Peki imarsız arsa olan tarlaya prefabrik ev yapılır mı?

Cevabımız evet, tarlaya prefabrik ev yapılır. İmar Kanunu’nun 20. Maddesinde yer alan hükme göre prefabrik evler imar planına, yönetmelik hükümlerine, ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılabilmektedir. Ancak prefabrik evlerde de bağ evinde olduğu gibi belirli şartları vardır. Tarlaya prefabrik ev yapmanın şartları,

-Prefabrik ev yapacağınız arsanın yola cephesi olmalıdır. Yola cephesi bulunmayan parsellere, yol cephesi tedarik edilmezse arsanız yapılı bir arsaya dönüşmez ve ev yapamazsınız. 

-Altyapı sorunu yaşamamak için prefabrik ev yapmadan önce altyapı kontrollerini sağlamalısınız. 

-Yapacağınız ev tarlanızın %5ini kaplamalıdır, en fazla 250 metrekare kullanabilirsiniz. 

-Arsanın bulunduğu belediye ile görüşmelisiniz. İmar durumundan bağımsız olarak uzun vadeli sorunlara önlem alabilmek ve arsanın sorgulatılması için belediyeyle görüşmelisiniz. 

-Birden fazla bina yapılması yasaktır. Ancak ortak bir proje dahilinde girişte birleşen iki ufak bina şeklinde olabilir. Tarlaya Konteyner Koyma Şartları 

brown wooden house near green tree during daytime

Konteyner, son zamanlarda tıpkı prefabrik evler gibi arsa sahipleri tarafından sıkça tercih edilen barınma alternatifidir. Konteyner evler kullanım kolaylığı sağlayan ve fabrikada hazır üretilen modüler yapıdaki evlerdir. Konteyner ev yaptırmak için öncelikle evin yerleştirileceği arsanın bağlı olduğu belediyeden izin alınması gerekir. İzin aldıktan sonra isteğinize ve ihtiyacınıza uygun bir şekilde konteyneri yaptırabilirsiniz. Konteyner evler beton evler gibi inşaat süreci gerektirmeden fabrika ortamında hazırlanıyor. Prefabrik ve çelik evlere daha kolay kurulan konteynerler kısa sürede üretilerek montajlanabiliyor. Peki tarlaya konteyner ev konulabilir mi? 

Cevabımız, gerekli izinleri ve evrakları sağladığınız takdirde evet. Daha önce belirttiğimiz tarlaya ev yapma şartlarını sağladıktan sonra tarla arazinize konteyner koyabilirsiniz. Tarlaya konteyner ev koyabilmek için gereken evraklar şu şekilde;

-Ruhsat başvuru dilekçesi,

-Tarlanın tapusu,

-Bölgenin imar durumu (belediyeden alınmalıdır),

-Kadastro Müdürlüğünden alınacak aplikasyon belgesi,

-Oda onaylı mimari proje,

-Mimarlar odasından alınacak sicil belgesi,

-Oda onaylı betonarme statik proje,

-İnşaat Mühendisi Oda Sicil Belgesi

-Oda onaylı elektrik tesisatı projesi,

-Elektrik Mühendisi Oda Sicil Belgesi,

-Makine Mühendisi Oda Sicil Belgesi,

-Zemin etüdü raporu,

-Harita uygulama sorumlusu ve evrakları,

-Oda onaylı sıhhi tesisat projesi,

-Yapı müteahhidi ile ilgili belgeler,

-Yapı denetim sözleşmesi ile yapı denetim şirketinin belgeleri,

-Yapıya ilişkin bilgi formu,

-Yapı denetim şirketi ücretinin %20’lik kısmının yatırıldığını gösteren banka dekontu,

-Şantiye şefi sözleşmesi.


Tüm İllerde Satılık Tarla İlanları için Tıklayınız.

İstanbul Satılık Tarla İçin Tıklayınız.

İzmir'de Satılık Tarla İçin Tıklayınız.

Ankara'da Satılık Tarla İçin Tıklayınız.

Bursa'da Satılık Tarla İçin Tıklayınız.

Aydın'da Satılık Tarla İçin Tıklayınız.

Muğla'da Satılık Tarla İçin Tıklayınız.

Antalya'da Satılık Tarla İçin Tıklayınız.

Çanakkale'de Satılık Tarla İçin Tıklayınız.

Kocaeli'nde Satılık Tarla İçin Tıklayınız.